Verslag van een privé vogelexcursie op zaterdag 14 maart 2020.
Deze zaterdag in maart mocht ik een moeder en dochter meenemen op excursie in het Friese deel van het Lauwersmeergebied, als onderdeel van een vogelarrangement. Het was een mooie dag om op stap te gaan, met 8 graden Celsius, windkracht 4 en een licht bewolkte lucht.
Zeearenden in de boom

Vanaf de B&B reden we naar het eerste punt, waar we een korte wandeling maakten naar de uitkijkheuvel. Als eerste liet een mannetje Roodborsttapuit zich mooi zien door de telescoop. Onderweg vlogen de Graspiepers ons om de oren, en de Baardmannetjes lieten zich horen. Vanaf de uitkijkheuvel zagen we een paartje Nonnetjes in het water drijven en in de verte bleek het paar Zeearenden in een kale boom te zitten. Op een gegeven moment vloog één van deze imposante vogels naar het nest, wat ook net door de telescoop zichtbaar was.
Deelneemsters op de heuvel Zeearenden in de boom
Terwijl we terug liepen zagen we een Rietgors en liet een Grote Bonte Specht zich veelvuldig horen. Daarna reden we naar het volgende punt. Onderweg lieten o.a. Torenvalk en Buizerd zich zien. Ook namen we even tijd voor de verschillende meeuwensoorten.
Nog veel wintergasten aanwezig, en Kraanvogels op doortrek

In de ondiepe plassen dreven veel eenden, zoals Pijlstaart, Slobeend, Krakeend, Smient, Brilduiker en Wintertaling. Veel van hen zullen op korte termijn weer richting Noorden vliegen om te broeden. Boven ons hoofd zong een Veldleeuwerik het hoogste lied, waar we even van genoten tijdens de koffiepauze. Plotseling hoorden we een bekend geluid: Kraanvogel !?! Helaas zagen we ze niet, maar later bleken er 3 exemplaren in de verte voorbij te zijn gevlogen. Aan zomergasten stonden er een paar Kemphanen en honderden Grutto’s met de pootjes in het water.
Omdat de deelneemsters liever naar een plek met kans op Velduilen gingen, dan richting de haven, bogen we af richting noord-westen. Na een korte rit maakten we een wandeling door de kwelder. Hier lieten Rotganzen, Wulpen en een Blauwe Kiekendief zich zien. De Velduilen lieten het dit keer afweten, jammer genoeg.
Friese kwelder Kijken over de kwelder
Terwijl we terug reden naar de B&B kwamen we nog langs een paar Kolganzen. En toen we bij de B&B uitstapten liet een Heggenmus zijn zang horen. De dames hadden een fijne en leerzame middag gehad, met leuke (ook nieuwe) vogelsoorten.
Waargenomen soorten
1 Rotgans – Branta bernicla
2 Brandgans – Branta leucopsis
3 Grauwe Gans – Anser anser
4 Kolgans – Anser albifrons
5 Knobbelzwaan – Cygnus olor
6 Nijlgans – Alopochen aegyptiaca
7 Bergeend – Tadorna tadorna
8 Slobeend – Spatula clypeata
9 Krakeend – Mareca strepera
10 Smient – Mareca penelope
11 Wilde Eend – Anas platyrhynchos
12 Pijlstaart – Anas acuta
13 Wintertaling – Anas crecca
14 Kuifeend – Aythya fuligula
15 Brilduiker – Bucephala clangula
16 Nonnetje – Mergellus albellus
17 Houtduif – Columba palumbus
18 Turkse Tortel – Streptopelia decaocto
19 Meerkoet – Fulica atra
20 Kraanvogel – Grus grus
21 Fuut – Podiceps cristatus
22 Scholekster – Haematopus ostralegus
23 Kievit – Vanellus vanellus
24 Wulp – Numenius arquata
25 Kemphaan – Calidris pugnax
26 Tureluur – Tringa totanus
27 Kokmeeuw – Chroicocephalus ridibundus
28 Stormmeeuw – Larus canus
29 Zilvermeeuw – Larus argentatus
30 Aalscholver – Phalacrocorax carbo
31 Blauwe Reiger – Ardea cinerea
32 Grote Zilverreiger – Ardea alba
33 Blauwe Kiekendief – Circus cyaneus
34 Zeearend – Haliaeetus albicilla
35 Buizerd – Buteo buteo
36 Grote Bonte Specht – Dendrocopos major
37 Torenvalk – Falco tinnunculus
38 Ekster – Pica pica
39 Kauw – Coloeus monedula
40 Zwarte Kraai – Corvus corone
41 Baardman – Panurus biarmicus
42 Veldleeuwerik – Alauda arvensis
43 Winterkoning – Troglodytes troglodytes
44 Spreeuw – Sturnus vulgaris
45 Roodborst – Erithacus rubecula
46 Roodborsttapuit – Saxicola rubicola
47 Heggenmus – Prunella modularis
48 Witte Kwikstaart – Motacilla alba
49 Graspieper – Anthus pratensis
50 Vink – Fringilla coelebs
51 Rietgors – Emberiza schoeniclus